Rak – jak leczyć ?

Istnieje wiele rodzajów leczenia raka. Rodzaje leczenia, które otrzymasz, będą zależeć od rodzaju raka, który masz i jak bardzo jest on zaawansowany.

Niektóre osoby z rakiem będą miały tylko jedno leczenie. Jednak u większości osób stosuje się kombinację zabiegów, takich jak chirurgia z chemioterapią i/lub radioterapią. Kiedy potrzebujesz leczenia raka, musisz się wiele nauczyć i wiele przemyśleć. To normalne, że czujesz się przytłoczony i zdezorientowany. Ale rozmowa z lekarzem i poznanie rodzajów leczenia, które możesz otrzymać, może pomóc Ci poczuć się bardziej opanowanym. Pomocne mogą być nasze pytania do lekarza na temat leczenia.

Chirurgia
Chirurgia stosowana w leczeniu raka jest procedurą, w której chirurg usuwa raka z Twojego ciała. Poznaj różne sposoby, w jakie chirurgia jest wykorzystywana w walce z rakiem i dowiedz się, czego możesz się spodziewać przed, w trakcie i po operacji.

Radioterapia
Radioterapia jest rodzajem leczenia raka, które wykorzystuje wysokie dawki promieniowania do zabijania komórek nowotworowych i zmniejszania guzów. Dowiedz się, jakie są rodzaje radioterapii, dlaczego występują skutki uboczne, jakie mogą wystąpić u Ciebie i więcej.

Chemioterapia
Chemioterapia jest rodzajem leczenia raka, które wykorzystuje leki do zabijania komórek nowotworowych. Dowiedz się, jak chemioterapia działa na raka, dlaczego powoduje skutki uboczne i jak jest stosowana z innymi metodami leczenia raka.

Immunoterapia w leczeniu raka
Immunoterapia jest rodzajem leczenia raka, które pomaga układowi odpornościowemu zwalczać raka. Na tej stronie omówiono rodzaje immunoterapii, sposoby jej stosowania w walce z rakiem oraz czego możesz się spodziewać podczas leczenia.

Terapia celowana
Terapia celowana jest rodzajem leczenia raka, które celuje w zmiany w komórkach nowotworowych, które pomagają im rosnąć, dzielić się i rozprzestrzeniać. Dowiedz się, jak terapia celowana działa w walce z rakiem i jakie mogą wystąpić efekty uboczne.

Terapia hormonalna
Terapia hormonalna jest leczeniem, które spowalnia lub zatrzymuje wzrost nowotworów piersi i prostaty, które do wzrostu wykorzystują hormony. Dowiedz się o rodzajach terapii hormonalnej i skutkach ubocznych, które mogą wystąpić.

Przeszczep komórek macierzystych
Przeszczep komórek macierzystych to procedura, która przywraca krwiotwórcze komórki macierzyste u pacjentów z rakiem, u których zostały one zniszczone przez bardzo wysokie dawki chemioterapii lub radioterapii. Dowiedz się o rodzajach przeszczepów, skutkach ubocznych, które mogą wystąpić, oraz o tym, jak przeszczepy komórek macierzystych są wykorzystywane w leczeniu raka.

Medycyna precyzyjna
Medycyna precyzyjna pomaga lekarzom wybierać terapie, które najprawdopodobniej pomogą pacjentom na podstawie genetycznego zrozumienia ich choroby. Dowiedz się o roli, jaką medycyna precyzyjna odgrywa w leczeniu raka, w tym o tym, jak zmiany genetyczne w nowotworze danej osoby są identyfikowane i wykorzystywane do wyboru metod leczenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *