Migrena – kompendium wiedzy

Migrena może powodować silny pulsujący ból lub uczucie pulsowania, zwykle po jednej stronie głowy. Często towarzyszą jej mdłości, wymioty i ogromna wrażliwość na światło i dźwięk. Ataki migreny mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, a ból może być tak silny, że przeszkadza w codziennych czynnościach.

U niektórych osób przed lub wraz z bólem głowy pojawia się objaw ostrzegawczy zwany aurą. Aura może obejmować zaburzenia widzenia, takie jak błyski światła lub martwe punkty, lub inne zaburzenia, takie jak mrowienie po jednej stronie twarzy, ręki lub nogi i trudności w mówieniu.

Leki mogą pomóc w zapobieganiu niektórym migrenom i sprawić, że będą mniej bolesne. Właściwe leki, w połączeniu z samopomocy środków zaradczych i zmiany stylu życia, może pomóc.

Objawy
Migreny, które często zaczynają się w dzieciństwie, w okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości, mogą przechodzić przez cztery etapy: prodrom, aura, atak i postdrom. Nie każda osoba cierpiąca na migrenę przechodzi przez wszystkie etapy.

Prodrom
Jeden lub dwa dni przed migreną, możesz zauważyć subtelne zmiany, które ostrzegają przed nadchodzącą migreną, w tym:

Zaparcia
Zmiany nastroju, od depresji po euforię
Zachcianki żywieniowe
Sztywność karku
Zwiększone pragnienie i oddawanie moczu
Częste ziewanie
Aura
U niektórych osób, aura może wystąpić przed lub w trakcie migreny. Aury są odwracalnymi objawami ze strony układu nerwowego. Zazwyczaj są one wizualne, ale mogą również obejmować inne zaburzenia. Każdy z objawów zazwyczaj zaczyna się stopniowo, narasta przez kilka minut i trwa od 20 do 60 minut.

Przykłady aury migrenowej obejmują:

Zjawiska wzrokowe, takie jak widzenie różnych kształtów, jasnych plam lub błysków światła
Utrata wzroku
Uczucie szpilek i igieł w ręce lub nodze
Osłabienie lub drętwienie twarzy lub jednej strony ciała
Trudności z mówieniem
Słyszenie hałasów lub muzyki
Niekontrolowane szarpanie lub inne ruchy
Atak
Migrena trwa zazwyczaj od czterech do 72 godzin, jeśli nie jest leczona. Jak często migreny występują różni się od osoby do osoby. Migreny mogą występować rzadko lub pojawiać się kilka razy w miesiącu.

Podczas migreny, możesz mieć:

Ból zazwyczaj po jednej stronie głowy, ale często po obu stronach.
Ból pulsujący lub pulsujący
Wrażliwość na światło, dźwięk, a czasem zapach i dotyk
Nudności i wymioty
Post-drom
Po ataku migreny możesz czuć się zdrenowany, zdezorientowany i wyprany z sił przez okres do jednego dnia. Niektórzy ludzie zgłaszają uczucie podniecenia. Nagły ruch głową może na krótko przywrócić ból.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Migreny są często niezdiagnozowane i nieleczone. Jeśli regularnie masz oznaki i objawy migreny, zapisuj ataki i sposoby ich leczenia. Następnie umów się na wizytę z lekarzem, aby omówić swoje bóle głowy.

Nawet jeśli w przeszłości występowały u Ciebie bóle głowy, zgłoś się do lekarza, jeśli schemat ich występowania ulegnie zmianie lub jeśli nagle poczujesz się inaczej.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się na pogotowie, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, które mogą wskazywać na poważniejszy problem medyczny:

Nagły, silny ból głowy przypominający uderzenie pioruna
Ból głowy z gorączką, sztywnością karku, dezorientacją umysłową, drgawkami, podwójnym widzeniem, osłabieniem, drętwieniem lub problemami z mówieniem
Ból głowy po urazie głowy, zwłaszcza jeśli ból głowy nasila się
Przewlekły ból głowy, który nasila się po kaszlu, wysiłku, wysiłku fizycznym lub nagłym ruchu
Nowy ból głowy po 50. roku życia

Przyczyny
Choć przyczyny migreny nie są w pełni poznane, wydaje się, że pewną rolę odgrywają genetyka i czynniki środowiskowe.

Zmiany w pniu mózgu i jego interakcji z nerwem trójdzielnym, głównym szlakiem bólu, może być zaangażowany. Podobnie jak zaburzenia równowagi substancji chemicznych w mózgu – w tym serotoniny, która pomaga regulować ból w układzie nerwowym.

Naukowcy badają rolę serotoniny w migrenach. Inne neuroprzekaźniki odgrywają rolę w bólu migrenowym, w tym peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP).

Czynniki wywołujące migrenę
Istnieje wiele czynników wyzwalających migrenę, w tym:

Zmiany hormonalne u kobiet. Wahania estrogenów, takie jak przed lub w trakcie miesiączki, ciąży i menopauzy, wydają się wywoływać bóle głowy u wielu kobiet.

Leki hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza, również mogą pogarszać migrenę. Jednak niektóre kobiety zauważają, że migreny pojawiają się rzadziej, gdy przyjmują te leki.

Napoje. Należą do nich alkohol, zwłaszcza wino, oraz zbyt duża ilość kofeiny, np. w kawie.
Stres. Stres w pracy lub w domu może powodować migreny.
Bodźce sensoryczne. Jasne światła i odblaski słoneczne mogą wywoływać migrenę, podobnie jak głośne dźwięki. Silne zapachy – w tym perfumy, rozcieńczalnik do farb, bierne palenie i inne – u niektórych osób wywołują migrenę.
Zmiany snu. Brak snu, zbyt duża ilość snu lub jet lag mogą wywołać migrenę u niektórych osób.
Czynniki fizyczne. Intensywny wysiłek fizyczny, w tym aktywność seksualna, może prowokować migreny.
Zmiany pogodowe. Zmiana pogody lub ciśnienia barometrycznego może wywołać migrenę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *